Biznes pralniczy - zestawienie plusów i minusów

Najważniejszym plusem własnego pralniczego biznesu wydają się dość dobre  perspektywy rozwoju tej branży usług . Nasz polski rynek ciągle określany jest jako rynek wschodzący, dający o wiele większe możliwości, niż na przykład stabilne rynki zachodniej Europy, gdzie o wiele trudniej o jakąś lukę.

Drugim dość istotnym plusem są stosunkowo proste formalności prawne jakich trzeba dokonać w procesie zakładania firmy, bo ten rodzaju usług pralniczych zarówno w pralni wodnej jak i prani chemicznej, nie wymaga na szczęście żadnych dodatkowych pozwoleń, ani koncesji. Nie oznacza to jednak braku prawnych uregulowań, one oczywiście są i dotyczą przede wszystkim wymagań lokalowych ( tu zastosowanie ma rozporządzenie ministra infrastruktury opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 75 pozycja 690 w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki) oraz wymagań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ( tu zastosowanie ma rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach  opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 40 pozycja 469) .

Za plus biznesu pralniczego można uznać generalne zalety prowadzenia własnej działalności gospodarcze takie jak na przykład swobodne dysponowanie zarówno czasem pracy jak i czasem wypoczynku i urlopu, możliwość dość dużych zarobków, możliwość realizacji swoich zamierzeń i wizji, samodzielność w podejmowaniu decyzji, możliwość wykorzystania wszystkich swoich umiejętności i wiedzy co daje i satysfakcję i prestiż .

Minusem prowadzenia własnego pralniczego biznesu są wysokie koszty zarówno jego założenia ( koszt otworzenia własnej pralni chemicznej to około trzysta tysięcy złotych, a koszt założenia pralni wodnej może być jeszcze większy ze względu na  skalę, bo pralnie wodne z reguły mają charakter przemysłowy) jak i prowadzenia. Najtrudniejszy wybór to oczywiście zakup maszyn pralniczych, ale na szczęście na rynku jest już pełna i profesjonalna oferta takich urządzeń i akcesoriów.